Anioły 2023

Siedem Aniołów w Ukrainie

Pokój i dobro w Ukrainie! W dniach 2 – 7 lipca w parafii Najświętszej Eucharystii w Chuście w Ukrainie odbywały...

Temat przewodni edycji 2023: Moc wspólnoty

Tegoroczne spotkanie wspólnoty Siedem Aniołów odbyło się w malowniczych Jezioranach w dniach 21-25 sierpnia. Były to rekolekcje międzynarodowe, na warmińskiej ziemi spotkały się osoby pochodzące z różnych miast Polski, ale także z Ukrainy i Czeczeni.

Stały punkt każdego dnia to wspólna modlitwa, gromadziliśmy się na Eucharystii, aby wciąż na nowo budować wspólnotę. Duchową opiekę nad wydarzeniem sprawował Brat Kordian, jednego dnia odwiedził nas także o. Idzi Mrozek posługujący na co dzień w Ukrainie i wygłosił słowo do ukraińskojęzycznej części naszej wspólnoty. Nie zabrakło działań twórczych. Codziennie braliśmy udział w warsztatach, można było spróbować swych sił w: zajęciach plastycznych, kaligrafii, kuglarstwie sensoplastyce czy gotowaniu. Te ostatnie odbyły się dzięki uprzejmości Banku Żywności w Olsztynie oraz Kuźni Społecznej z Jezioran. Aby wziąć w nich udział udaliśmy do Olsztyna, były to warsztaty kulinarne w stylu masterchef, podczas których tworzyliśmy dania z tego, co aktualnie Bank uratował przed zmarnowaniem, Mogliśmy poznać tajniki kuchni zero waste i kolejny raz pochylić się nad zagadnieniami dotyczącymi ekologii.

Od początku spotkania powstawał spektakl pt. Moc wspólnoty. Każdy z uczestników mógł zgłosić się do wybranej sceny i pracować nad nią podczas prób. Za scenariusz i reżyserie była odpowiedzialna Sara Gorzkiewicz. Finał naszej pracy można było zobaczyć w czwartek 24 sierpnia w jeziorańskim amfiteatrze. Tego dnia odbył się także koncert zespołu Dikanda, który jest już nieodłączną częśćią naszych spotkań, później grupa kuglarzy z teatrów ognia z Jarocina i Olsztyna zaprezentowała fireshow. Był to niezapomniany wieczór zarówno dla mieszkańców jak i naszej wspólnoty.

Spotkanie zakończyło się wspólną Eucharystią oraz posiłkiem. Kolejny raz wróciliśmy do domów, aby dzielić się tym co otrzymaliśmy i budować mocne wspólnoty w naszych środowiskach lokalnych. Za ten czas Bogu niech będą dzięki!

Katarzyna Ślachetka