Anioły 2016

Zaplanowana na 2016 r. krakowska wędrówka Siedem Aniołów. Laudato Si’ jest już trzecią edycją projektu zainaugurowanego w 2014 roku przez franciszkanina Cordiana Szwarca i dominikanina Tomasza Biłkę. Planując stworzyć młodszym i starszym mieszkańcom wiosek ulokowanych w pobliżu pakoskiego klasztoru warunki do rozwoju duchowego, społecznego i artystycznego, zaplanował ciekawe wydarzenia i warsztaty. Zaprosili oni do współpracy grupy z całej Polski (te same, które zostały zaangażowane w przygotowania poprzedniej edycji). W rezultacie w lipcu 2014 po raz pierwszy wyszła na ulice kolorowa anielska karawana, by wspólnie animować i ewangelizować mieszkańców wiosek województwa kujawsko-pomorskiego śpiewem, modlitwą, tańcem i ogniem. Program tamtych edycji był zbliżony do tego, co planowane jest w tym roku w Krakowie w dniach 21-31 lipca. Wszyscy artyści, animatorzy, opiekunowie i osoby funkcyjne pracowali charytatywnie.

Przygotowania do trzeciej edycji Siedmiu Aniołów rozpoczęły się w dniach 13-15 listopada 2015 r. spotkaniem szkoleniowym wszystkich grup w Toruniu. W tym czasie odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez Mary Sadowską oraz ustalono podział zadań. Trzy dni warsztatów, burzy mózgów, rozmów i modlitwy otworzyły serca i głowy na potrzeby otaczającego nas świata. Wszystkie grupy spotykają się regularnie w swoim miejscu zamieszkania i opracowują swoje zadanie.

Należy podkreślić, że autorzy projektu śledzący aktualny przekaz Kościoła jako myśl przewodnią – obok tematyki jubileuszu Chrztu Polski – zaproponowali analizę encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si”. Pierwsze spotkanie formacyjne Siedmiu Aniołów to inspirowana słowami Papieża próba wyjścia ze swoich środowisk ku stworzeniu platformy twórczej, wspólnoty, która będzie się zastanawiać, jak żyć w zgodzie ze światem stworzonym przez Boga z Miłości. Jak nie szukać tego, co dzieli ludzi, ale budować przestrzeń zaufania na różnych płaszczyznach życia. Zastanowić się jak mówić, mieszkać, jeść, żyć. Papież uzasadnia, że globalna zmiana musi się rozpocząć wewnątrz każdej osoby i nie można jej sprowadzać do dorywczych odpowiedzi na dręczące środowisko problemy. Proponuje kulturę ekologiczną, która powinna być innym spojrzeniem, myślą, polityką, programem edukacyjnym, stylem życia i duchowości, które nadawałyby kształt sprzeciwowi wobec ekspansji paradygmatu technokratycznego.§111


Tu jest nasza ulotka


WSTALIŚMY Z KANAPY I RUSZYLIŚMY

„7 ANIOŁÓW” w drodze… na ŚDM

tekst: Maja Łoś

 

WĘDRÓWKA – TWÓRCZOŚĆ – UWIELBIENIE – WSPÓLNOTA
„SIEDEM ANIOŁÓW. LAUDATO SI’!”
WAWRZEŃCZYCE – KRAKÓW 2016

Od 2014 roku przez kilka miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim wędruje w lipcu kolorowa karawana Siedmiu Aniołów. Ta inicjatywa w swoich założeniach ma zbliżać do siebie uczestników oraz społeczność lokalną poprzez wzajemne rozwijanie talentów. Przede wszystkim jednak jej celem było przygotowanie do wizyty papieża Franciszka w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Pociągnięci jego słowem, chcieliśmy „zrobić raban”. Wędrówka Siedmiu Aniołów w 2016 roku z Wawrzeńczyc do Krakowa była uwieńczeniem wcześniejszych spotkań oraz świętowaniem: przez siedem dni, od 25. do 31. lipca, dzieliliśmy się swoimi talentami i radością spotkania.

Projekt połączył osoby z całej Polski z bardzo różnych środowisk: młodzież ze wspólnot religijnych, osoby działające w wolontariacie, dzieci ze świetlicy środowiskowej, osoby wychodzące z bezdomności, aktorów, plastyków, muzyków, tancerzy, osoby duchowne. Codziennie ta blisko 160-osobowa grupa rozbijała „anielską wioskę” w podkrakowskich wsiach, zapraszając lokalną społeczność na Mszę Św., warsztaty artystyczne, spektakl, a w dwóch miejscowościach również na koncert.

Chcieliśmy się wspólnie modlić, celebrować Eucharystię, rozmawiać, a także otwierać się na grupy, które sytuują się gdzieś na marginesie Kościoła – marzyliśmy, aby ta wędrówka była miejscem dialogu pomiędzy wierzącymi a ludźmi, którzy nie chcą, aby ich nawracano, ale dla których pytanie o Boga nie jest obojętne. Każda osoba uczestnicząca w spotkaniu Siedmiu Aniołów była sprawcą i twórcą wydarzenia – w tym projekcie na równi ważne były zaproszone wspólnoty, mieszkańcy Krakowa i podkrakowskich wsi.

Zainspirowani encykliką Papieża Franciszka „Laudato Si” twórcy projektu położyli w tym roku szczególny nacisk na tematykę ekologiczną, która została wpleciona w przesłanie warsztatów, przedstawienia teatralnego, koncertów, a nawet była podkreślana podczas posiłków, dzięki korzystaniu z biodegradowalnych talerzy i dbaniu o segregację śmieci.

CO BYŁO PRZED STWORZENIEM

Edycja projektu „Siedem aniołów” w 2016 roku była wyjątkowa – włączona została w ŚDM. Dlatego też przygotowania do świętowania dzieła stworzenia i dzielenia się talentami rozpoczęliśmy prawie rok wcześniej, podczas spotkania wszystkich grup w Toruniu. W ciągu roku spotykaliśmy się łącznie 4 razy, aby stworzyć spektakl, lepiej się poznać i zaprzyjaźnić oraz aby się modlić. Przez cały ten czas towarzyszyła nam refleksja ekologiczna inspirowana encykliką „Laudato Si!” – rozważaliśmy problem zmniejszenia ilości oraz prawidłowej segregacji naszych śmieci, zużycia wody, właściwego odżywiania się.

13-15 Listopada 2015 Toruń
Warsztaty teatralne, podział zadań („dni stwarzania świata”)

5-7 Lutego 2016 Toruń
Warsztaty teatralne, praca nad spektaklem

15-17 kwietnia 2016 Toruń
Próby do spektaklu, Konferencja ekologiczna

28 maja 2016 CKK „Jordanki” Toruń
Prapremiera spektaklu „Stworzenie świata”

Warsztaty teatralne oraz reżyseria spektaklu to dzieło energicznej Mary Sadowskiej która musiała pogodzić odmienne temperamenty, osobowości, potrzeby ludzi z różnych grup: wspólnot religijnych, teatrów ognia, młodych wolontariuszy, podopiecznych stowarzyszenia działającego na rzecz dzieci ulicy, osób wychodzących z bezdomności, artystów, osób duchownych.

Scenografię i rekwizyty przygotowywał sztab niezwykłych ludzi: metalowe zwierzęta powstały w Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych pod kierunkiem Pauliny Gołoś i Anny Szary, wehikuły i maszyny, np. pojazd Trinitas, zaprojektowane zostały i wykonane przez Adama Wronę z ŻyWej Pracowni oraz zespół Miserart – strefy kreatywnej w labiryncie wykluczenia, wielkiego anielskiego ptaka zaprojektowała i uszyła Agnieszka Świtalska. Muzykę do spektaklu skomponował Ra-v Boni Boniśniak.

Konferencja ekologiczna „Jak zatroszczyć się o nasz wspólny dom – ziemię? W poszukiwaniu konkretnych rozwiązań” w Wyższej Szkole Filologii Hebrajckiej była częścią III spotkania w Toruniu. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach i wykładzie przygotowanych przez krakowską reprezentację Ruchu Ekologicznego św. Franciszka (REFA) – Kacpra Jakubowskiego, Emilię Ślimko oraz o. Stanisława Jaromi OFM Conv.

WĘDRÓWKA WAWRZEŃCZYCE-IGOŁOMIA-RUSZCZA-PLESZÓW-NOWA HUTA

Mieszkańcy każdej miejscowości, w której na jeden dzień grupa Siedem Aniołów rozbiła swoją namiotową wioskę, zaproszeni zostali na:

WARSZTATY:

 • KOŁO GARNCARSKIE
 • ANIMACJE CYRKOWE
 • TKANINA „LEŚNE HAFTY”

Przez cały czas trwania wędrówki rozwieszana była olbrzymia kanwa, na której wyhaftowane zostały wzory inspirowane motywami prosto z polskich lasów. Na tkaninie pojawią się przedstawione w formie zielnikowej dęby, lipy, graby, buki, jodły i inne drzewa, nad którymi lata 7 kolorowych ptaków symbolizujących 7 aniołów. A po środku wszystkiego kroczy św. Franciszek. Do współtworzenia haftu zostali zaproszeni mieszkańcy miejscowości, w których stacjonowała anielska wioska, oraz uczestnicy ŚDM w Krakowie.

SPEKTAKL „STWORZENIE ŚWIATA”

Dzień 1 – Rozdzielenie światła od ciemności – efekty dymne i taniec – Wolontariusze „Pozytywnie nakręceni. Myślę-czuję-działam!” z Bydgoszczy
Dzień 2 – Stworzenie sklepienia niebieskiego oddzielającego wody górne od dolnych – taniec, efekty fluoroscencyjne – Dzieci i młodzież ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej „Świetliki” oraz Wolontariusze ze Stowarzyszenia „Wędka”
Dzień 3 – stworzenie lądu i roślinności – animacja komputerowa autorstwa Dominiki Wajgert
Dzień 4 – stworzenie Słońca, Księżyca i gwiazd – efekty ogniowe, taniec, instalacje wielkogabarytowe – Teatr Ognia „Wena” z Nowego Miasta Lubawskiego
Dzień 5 – stworzenie zwierząt wodnych i latających – efekty ogniowe, rekwizyty w postaci wielkich stalowych zwierząt – Teatr Ognia „Santo Fuego” z Pakości (przy wsparciu FRA i „Weny”)
Dzień 6 – stworzenie zwierząt lądowych i człowieka – teatr cieni – wspólnota Franciszkański Ruch Apostolski
Dzień 7 – odpoczynek i radość ze stworzenia – układ taneczny, efekty pirotechniczne – wszystkie grupy

UWIELBIENIE
prowadzone przez Wspólnotę Uwielbienia i Ewangelizacji JANKI

EUCHARYSTIA

WĘDRÓWKA W BARWNEJ KARAWANIE

KONCERTY

 • Duszka
 • Rodzinna Słowińskich i Kapela z Innej Struny

 

 

KRAKÓW – ANIOŁY NA ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY

W Krakowie uczestniczyliśmy wraz z grupami z całego świata w Światowych Dniach Młodzieży. Również tutaj dzieliliśmy się swoimi talentami, żywą wiarą i radością – zagraliśmy ostatni spektakl na Festiwalu Młodych w Parku Krowoderskim, uczestniczyliśmy w spotkaniach z Ojcem Świętym, ewangelizowaliśmy. Gdzie nie pojawiła się nasza kolorowa, bardzo różnorodna grupa, tam staraliśmy się nieść radość i pokój. Bardzo wiele pokoju i radości otrzymaliśmy również od innych, w tym od samego Papieża – jego przemówienia o miłosierdziu, zachęta do życia pełnego, nie na pół gwizdka, były dla nas motywacją i wezwaniem, które jako wspólnota traktujemy poważnie.

 • SPEKTAKL „STWORZENIE ŚWIATA” NA FESTIWALU MŁODYCH
 • EWANGELIZACJA OSIEDLI
 • PRZYWITANIE OJCA ŚWIĘTEGO NA BŁONIACH
 • KONCERT KOSTKA, KUBY I BRAZYLIJCZYKA
 • DROGA KRZYŻOWA BŁONIA
 • CZUWANIE CAMPUS MISERICORDIA

GRUPY I OSOBY, KTÓRE WŁĄCZYŁY SIĘ W TWORZENIE PROJEKTU:

• Franciszkański Ruch Apostolski, grupy z Torunia, Wronek, Jarocina
• Kapela „Muzykanci”
• Pracownia Miserart działająca na rzecz bezdomnych, Wrocław
• Świetlica Środowiskowa, Starzyno
• Teatr Ognia „Santo Fuego”, Pakość
• Teatr Ognia „Wena”, Nowe Miasto Lubawskie
• Wolontariusze ze Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży im. Każdego Człowieka „Wędka”, Toruń
• Grupa „Pozytywnie nakręceni. Myślę-czuję-działam!”, Bydgoszcz
• Wspólnota „Janki”, Kraków
• Zespół muzyczny „Duszka”, Kraków
• ŻyWa Pracownia, kolektyw artystów-rzemieślników, Wrocław

• Adamczak Martyna, Jarocin
• Andruszko Julia, Toruń
• br. Benedykt Stolarski OFM
• br. Fabiat Witkowski OFM
• br. Samuel Łaska OFM
• Bukowski Mariusz, Pakość
• DJ Walker – Szepietowski Robert, Toruń
• Dłubis Alicja, Kraków
• Gołoś Paulina, Toruń
• Grobelska Joanna, Pakość
• Janowska Anna, Toruń
• Jaworska Magdalena, Łódź
• Jędro Marta, Pakość
• Kaźmierowska Agata, Poznań
• Kluz Ola, Kraków
• Kochanowski Jeremiasz, Pakość
• Kołb-Sielecka Edyta, Kraków
• Korycko Bartek, Szczecin
• Kruchowiak Anita, Mały Gaj
• Lubiejewska Julia, Toruń
• Łazowy Artur, Piła
• Mruszczak Gabriela, Kraków
• o. Cordian Szwarc OFM, Jarocin
• o. Grzegorz Mazur OP, Kraków
• o. Tomasz Biłka OP, Łódź
• o. Tycjan Kubiak OFM, Toruń
• Peczke Agnieszka, Sękowa
• Pietrzak Halina, Pakość
• Piotrowska Maja, Toruń
• Płaza Jacek, Wrocław
• Rejman Krzysztof. Toruń
• Reszke Michał i Asia, Niemcz
• Robaczewska Ania, Pakość
• Reszka Anna, Wronki- Olsztyn
• Sadowska Mary, Wrocław
• Sadowska Jaga, Kraków
• Serbeńska Bratka, Warszawa
• Skonieczna Beata, Pakość, Warszawa
• Szary Zuzana, Bydgosz – Toruń
• Szczerbik Łukasz, Szczecin
• Ślachetka Małgorzata, Jarocin – Poznań
• Świtalscy Robert i Ewa
• Sztuka Marcin i Ola, Częstochowa
• Wajgert Dominika, Toruń
• Wojczyński Paweł i Inga
• Zacharek Basia, Toruń

 

SPONSORZY SIEDEMIU ANIOŁÓW – LAUDATO SI’ 2016:

REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W KRAKOWIE – Sponsor strategiczny Siedmiu Aniołów w Krakowie 2016
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO PIOTR CAŁBECKI – Patronat honorowy Siedmiu Aniołów
BIOTREM – Zapewnienie biodegradowalnych naczyń na wszystkie anielskie posiłki
PRODUKT KONTAKT – Projekt i szycie strojów do spektaklu Laudato Si’ Stworzenie Świata
MAXICAR – Transport barakowozu i sprzętu do spektaklu
ELEKTRO-AKUSTYKA – Nagłośnienie i oświetlenie spektaklu i okolicznościowych wydarzeń
GELG – Sponsor namiotu uwielbienia
DEON.PL – Patronat medialny Siedmiu Aniołów