Aby płynnie przeglądać galerię – zaczekaj, aż wszystkie zdjęcia się załadują


Z talerzami na ŚDM

Siedem Aniołów, być może najbardziej nieszablonowa wspólnota udająca się na Światowe Dni Młodzieży, spotkała się w kwietniowy weekend w Toruniu.

Każdy kolejny zjazd osób z różnych zakątków Polski, biorących udział w projekcie, służy jak najlepszemu przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie. A jest nad czym pracować! Siedem Aniołów to teatr, modlitwa, muzyka, taniec, śpiew, ekologia, sztuka, rzeźba, rękodzieło i cokolwiek uczestnicy sobie wymarzą. Taka różnorodność wynika z mnogości grup tworzących tę wspólnotę.

Spotkanie i ciężka praca jak zwykle rozpoczęły się w piątek wieczorem. Wszyscy stęsknieni za anielskim czasem rozpoczęli wspólny weekend od szybkiej kolacji. Zaraz po niej Eucharystia, żeby oddać wszytko Najwyższemu i przypomnieć sobie, jaki jest cel naszego życia. Spotkanie z przyjaciółmi i Panem nie mogło się zakończyć inaczej, niż uwielbieniem pełnym Bożego Ducha. Wszyscy z radością i optymizmem mogli zająć się działaniem w grupach. Osoby przygotowujące spektakl obrazujący stworzenie świata pod opieką Mary Sadowskiej pokazywały wyniki swojej pracy. Grupa ekologiczna zbierała pomysły przed czekającą ich nazajutrz konferencją, a grupa muzyczna przygotowywała repertuar na poranną Eucharystię. Wieczór na Siedmiu Aniołach trwa tak długo, aż wszyscy nie zdążą się przywitać, poucztować i popracować, dlatego pora na sen przychodzi późno. Nie jest to jednak dla nikogo problemem, ponieważ pracy i zajęć i rozmów jest tak wiele, że wszystkim szkoda czasu na sen.

Drugi dzień anielskiego weekendu skupiony był wokół troski o środowisko. Grupy ekologiczna i porządkowa spotkały się w budynku Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej, by pod czujnym okiem specjalistów z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) poznawać treść encykliki Laudato Si’ papieża Franciszka. Ojciec Stanisław Jaromi, Kasper Jakubowski i Emilia Ślimko przyjechali z Krakowa, aby wygłosić konferencję i podzielić się wiedzą na temat dbania o nasz wspólny dom. Po całodziennym spotkaniu uczestnicy wyszli zaznajomieni z nauczaniem ekologicznym papieża, źródłami zanieczyszczeń i zachowań szkodzących Ziemi oraz sposobami jak sobie z nimi radzić. Cały popołudniowy panel dyskusyjny przeznaczony był na szukanie konkretnych rozwiązań, które Siedem Aniołów jako wspólnota może wprowadzać w życie podczas ŚDM, ale i każdy z osobna, na co dzień w swoim środowisku. W tym czasie członkowie grup muzycznej i ewangelizacyjnej uczyli się nowych pieśni chwaląc Pana swymi talentami.

Tego dnia grupa teatralna szlifowała spektakl opowiadający o stworzeniu świata. Bierze w nim udział ponad 60 osób, które poprzez ruch, taniec i ogień będą ukazywać działania Boga opisane w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju. Poprzez różne środki wyrazu młodzi artyści przybliżą widzom niesamowitość twórczego aktu powstania wszystkiego, co nas otacza. Przedstawienie ma otwierać oczy i serca na piękno świata, który stworzony przed tysiącami lat służy nam do dziś. Spektakl, jaki i inne anielskie działania nosi tytuł Laudato si’, co znaczy pochwalony bądź i pochodzi z hymnu Pochwały Stworzenia napisanego przez świętego Franciszka w 1225 roku. Premiera przedstawienia odbędzie się 28 maja późnym wieczorem w Toruniu na Jordankach.

 

Sobotni wieczór wszystkie grupy spędziły na podsumowaniu konferencji ekologicznej prowadzonym przez ojca Stanisława Jaromiego. Każdy z uczestników dowiedział się, jakie zagrożenia stwarza dla ziemi i jak może żyć bardziej ekologicznie w zgodzie ze światem. Po nabyciu wiedzy przyszedł czas na pochwalenie Pana, więc wszyscy udali się do kościoła, aby wspólnie modlić się i oddawać cześć Najwyższemu, oraz powierzyć Mu wszelkie anielskie działania.

Poranek pierwszego dnia tygodnia także poświęcony został Panu, gdyż wszyscy członkowie wspólnoty Siedmiu Aniołów rozpoczęli dzień od Eucharystii wraz z miejscowymi parafianami. Tego dnia skuteczną pobudkę na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy spali, zapewnił djWalker. Dzięki niemu każdy wstał z szerokim uśmiechem na ustach.

Po śniadaniu wszyscy dostali na drogę niespodziankę. Piękne, zdrowe, brązowe… talerze. Talerze ze sprasowanych otrąb pszennych, czyli „odpadów”, które powstają podczas produkcji mąki. To takie same otręby, które kupujemy w sklepach, by zjeść zawarty w nich błonnik i być fit. Aby przybrały formę talerza pan Jerzy Wysocki, wynalazca, stworzył idealne proporcje otrąb i wody, a później poddał je działaniu ciśnienia w skonstruowanej przez siebie maszynie. I tak już od kilku lat produkuje w pełni biodegradowalne naczynia, które rozkładają się 30 dni. Ale nie trzeba tyle czekać, bo można je… zjeść 🙂 Pan Jerzy, gdy dowiedział się o Siedmiu Aniołach, naszych marzeniach o produkowaniu jak najmniejszej ilości śmieci i chęci wprowadzania w życie encykliki papieża Franciszka, postanowił ofiarować nam swoje talerze i tym samym przyłączyć się do wzrostu naszej ekoświadomości. Dzięki jego uprzejmości ekotalerze jadą z nami do Krakowa.

To był wyczerpujący weekend pełen pracy, wrażeń, rozmów, inspiracji i modlitwy. Nie dla wszystkich jednak twórczy czas zakończył się w niedzielę. Grupa konstruktorska od poniedziałku do czwartku pracowała we Wrocławiu tworząc Trynitas, czyli pojazd Trójcy Świętej, który będzie częścią Anielskiego spektaklu.

Anielsko dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy się spotykać i tworzyć, zwłaszcza panu Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, gdyż dzięki jego patronatowi możemy właśnie w Toruniu przygotowywać się do ŚDM.

Kolejne spotkanie Siedmiu Aniołów już w dniach 26-29 maja, oczywiście w Toruniu.

Jeśli masz jakieś pytania, chcesz nas bliżej poznać, lub czujesz, że to z nami chcesz iść do Krakowa – znajdź nas na facebooku:

www.facebook.com/siedemaniolowlaudatosi/

 

Małgorzata Maria Ślachetka